Z histórie kúpaliska

Kronika Kúpaliska Matadorka

 

Kúpalisko Matadorkadostala svoje meno podľa bývalého závodu Matador, ktorý až do Nežnej revolúcie fungoval vo vedľajšom areáli. Práve zvyšková para z tohto závodu vykurovala plavecký 50-metrový bazén, 25-metrový bazén a dva detské bazéniky – brodiská.

 

Kúpalisko prvýkrát otvorili v roku 1963 a už od prvej sezóny sa tešilo u obyvateľov rozrastajúceho sa sídliska, ale aj z ďalších mestských častí,veľkej popularite. V niektoré horúce letné dni sa prišlo schladiť toľko plavcov, že správa kúpaliska, Telovýchovná jednota Iskra, musela otvoriť aj areál vedľajšieho futbalového ihriska, aby si mali návštevníci kde rozložiť svoje deky.

 

Matadorka bola jedným z prvých kúpalísk, ktoré priniesli veľký 50-metrový vonkajší plavecký bazén. Ten na Matadorke bol dokonca olympijsky – hĺbka vody v ňom bola od 2,1 metra do 2,4 metra.  Aj preto Kúpalisko Matador, ako sa vtedy kúpalisko oficiálne nazývalo, bolo centrom plaveckých športov. V jeho olympijskom bazéne sa konali viaceré významné medzinárodné športové podujatia, napríklad plavecké preteky o Veľkú cenu Bratislavy, na ktorej sa zúčastnili aj nesocialistické krajiny, ako napríklad Švajčiarsko, Španielsko či západného Nemecka.

 

Olympijský plavecký bazén sa pripravuje na uvítanie 2. ročníka Európskeho pohára v plávaní. August 1971 (Zdroj: TASR)
Olympijský plavecký bazén sa pripravuje na uvítanie 2. ročníka Európskeho pohára v plávaní. August 1971 (Zdroj: TASR)

 

Schátraný areál kúpaliska prešiel do správy OZ Klub vodného póla Bratislava, ktorý okamžite začal s jeho rekonštrukciou. Júl 2010 (Zdroj: OZ Klub vodného póla Bratislava)

 

Na konci 90. rokov sa vo veľkom plaveckom bazéne konali aj Majstrovstvá Európy vo vodnom póle juniorov. Práve kvôli tomuto turnaju bol bazén prehĺbený na súčasné rozmery – 2,4 až 2,7 metra.

 

Kúpalisko po páde režimu upadlo. Jej správcom bola aj naďalej telovýchovná jednota, ktorá sa premenovala na Miestny športový klub Iskra Petržalka.Hoci kúpalisko aj naďalej dostávalo dotácie od mestskej časti Petržalka, kvôli zlému manažmentu sa dostalo do finančných ťažkostí. Postupne upadli služby, vybavenie začalo chátrať a počet návštevníkov z roka na rok klesal. V roku 2010 dokonca hrozilo, že kúpalisko svoje brány zatvorí nadobro.

Zásadnej rekonštrukcie a modernizácie sa areál dočkal až po roku 2011. V tomto roku prešlo kúpalisko do správy a dlhodobého nájmu OZ Klub vodného póla Bratislava. Osadená bola nová plynová prípojka, tepelný zdroj a nainštalovaný bol plynový kotol, ktorý dohrieva vodu v bazénoch, rekonštrukciou prešla aj hlavná tribúna.Aj napriek tomu, že mestská časť pri zmene správcu zastavila v roku 2011 dotácie a všetky rekonštrukčné a investičné práce zostali na Klube vodného póla Bratislava, každú sezónu sa kúpalisko otvára s novými vylepšeniami, aby poskytlo návštevníkom vyšší komfort, kvalitnejšie služby a príjemnejšie prostredie na aktívny oddych aj rekreáciu.

 

 

 

Prevádzkovateľ kúpaliska investuje do jeho obnovy a údržby každý rok. Júl 2017 (Zdroj: OZ Klub vodného póla Bratislava)